Polska wiąże duże nadzieje z Nowym Jedwabnym Szlakiem

Polska wiąże duże nadzieje z Nowym Jedwabnym Szlakiem
Premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. (Fot.: Flickr)

- Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

• Tematem spotkania premier Szydło z prezydentem Xi Jinpingiem jest Nowy Jedwabny Szlak.

• Kolejny spotkania mają dotyczyć współpracy w dziedzinie turystyki oraz współpracy w zakresie gospodarki wodnej.

• Do Chin udają się również pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wiceminister środowiska Mariusz Gajda, wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, wicedyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Radosław Pyffel i prezes KGHM Radosław Domagalski.

Polska premier rozpoczęła w wizytę w ChRL od spotkania z prezydentem. Jej przewodnim tematem jest współpraca gospodarcza, m.in. w kontekście realizowanej przez Chiny koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też projektem Jednego Pasa i Jednego Szlaku.

- Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych - powiedziała Szydło.

Nawiązała do wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i prezydenta Xi w Polsce. Jak podkreśliła, nadały one nowy impuls relacjom polsko-chińskim.

- Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu - dodała.

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą.

Dalsze rozmowy

Tematem kolejnych rozmów będzie pogłębianie gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Chinami. Podczas spotkania z premierem Chin ma dojść do podpisania dwóch dokumentów: umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz memorandum o współpracy w zakresie gospodarki wodnej.

W piątek w Pekinie zaplanowany jest również udział szefowej polskiego rządu w spotkaniu z prezesami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych.

Beata Szydło weźmie także udział w międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku, które rozpocznie się w niedzielę w Pekinie. Wezmą w nim udział przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego drogą lądową Azję i Europę - łącznie blisko 30 przywódców państw z całego świata.

Koncepcja Jednego Pasa i Jednej Drogi ma na celu połączenie drogą lądową Europy i Azji. Polska może stać się istotnym punktem na trasie szlaku.

Podczas wizyty premier w Pekinie zaplanowane są także spotkania z przedstawicielami chińskiej Polonii.

Kto jeszcze?

Do Chin wraz z premier udaje się powołany w ostatnich dniach przez Radę Ministrów pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Według niego realizacja inwestycji, która obok centralnego lotniska dla Polski ma uwzględniać także skomunikowanie transportu kolejowego i drogowego, jest realna w terminie 10 lat.

W Pekinie są także obecni szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wiceminister środowiska Mariusz Gajda, wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, wicedyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Radosław Pyffel i prezes KGHM Radosław Domagalski. Domalgaski informował o tym, że w Pekinie planowana jest dyskusja na temat zwiększenia współpracy z chińskim Minmetals Corporation, co może się przełożyć na "nowe możliwości biznesowe".

Import z Chin stanowi 12 proc. polskiego importu i wynosi 21 mld euro. Z kolei eksport do Chin to zaledwie 0,94 proc. wartości polskiego eksportu w całości. Eksportujemy do Chin m.in. miedź rafinowaną, meble i czekoladę. Od czerwca 2016 r. chiński rynek jest otwarty na polskie jabłka.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wiąże duże nadzieje z Nowym Jedwabnym Szlakiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!